Denna ”vidareförädlade” Norbotnia Black River Blended Malt Whisky (Batch 11) 44.8% fanns med på Kneippen Whisky-provningen ”Tömning Q2 2025” som ägde rum strax innan slutet av Juni i år och som var en onlineprovning jag fått en inbjudan till. Detta är en blended whisky som jag egentligen inte vet speciellt mycket mer om än att det är skotsk single malt whisky (ej angiven) som gifts ihop på ett ursprungligen ex- bourbonfat (200-liters) ifrån amerikanska Heaven Hill som av Thorslunds kagge har byggts om till 30 och 40 liters fat. (enligt nätuppgift ifrån Annelie på whiskybloggen Sinnen & Nyanser). Spännande!
Detta är en whiskypost baserad på en privat införskaffad sample till freddeboos-bloggen.
Mina omdömen: Norbotnia Black River Blended Malt Whisky (Batch 11) 44.8%
DOFT: Snyggt guldfärgad whisky som bjuder näsan på en lite söt rökighet och kanske en del honung
SMAK: Lättare rökighet med inslag av en lite maritim maltighet (havsalt, blöta stenar) och kanske lite tobak(?) i bakgrunden.
EFTERSMAK: Medellångt till långt, med svaga rökstråk
HELHET: Lite svårplacerad men där jag tycker de rökiga inslagen har en del potential.
Ev. kommentar: –
Notering: 250627, Kneippen-provning – ”Tömning Q2 2025” – med @jimtorarp
| [Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ] | ||
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / Instagram …och hälsa gärna på oss i whiskyklubben: ⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / |









