Ifrån Clydesdale som den 23 Okt släpper tre stycken olika buteljeringar ifrån Berry Bros & Rudd kommer denna Dailuiane Sherry Finish (#307762) 2010 54,5% och som är en Speyside-whisky i endast 277 st exemplar. Detta är en singlemalt som lagrats inledningsvis på ett bourbon hogshead-fat och som sedan fått sin slutlagring på fat med Oloroso sherry och där jag fått den äran till ett litet smakprov…
Fler whisky av Berry Bros & Rudd och serien Berrys’ Own Selection med samma lanseringsdatum:
| Blair Athol First fill (#303640) | Dailuiane Sherry (#307762) | Benrinnes PX Sherry (#305931) |
”Namnet Dailuaine kommer ifrån Gaeliska (Dail Uaine) och betyder “green valley och är det första destilleriet i Skottland som utrustas med ett pagodtak över maltugnen (1889)”.
Detta är en whiskypost baserad på en till freddeboos-bloggen inkommet sampleprov av denna whisky.
![]() ![]() ![]() |
|||
| WHISKY: | Berry Bros & Rudd Dailuiane Sherry Finish | ||
| STYRKA: | 54,5% | ÅR: 2010 | ÅLDER: – |
| REGION: | Speyside | TYP: Single Malt | PRIS: 1.237 kr |
| DESTILLERI: | Dailuiane | SB-ART NR: | 42034 |
| BUTELJERARE: | Berry Bros & Rudd | LEVERANTÖR: | Clydesdale AB |
| ÖVRIG INFO: | Fattyp: Bourbon hogshead, Oloroso Sherry-finish, #307762 #Btl: 277 st | ||
Mina omdömen: Berry Bros & Rudd Dailuiane Sherry Finish (#307762) 2010 54,5%
DOFT: Lite dov, lätt sirapsaktig ton med inslag av apelsinskal och rostad valnöt. Här finns också en underliggande maltsötma och möjligen lite nougat(?) och goda hintar av sherryfat.
SMAK: Stabil och fyllig maltighet med inslag av fruktkaka och där sirapsnoterna ackompanjeras av ganska lätta Oloroso-toner som har lite baksträvighet i sig och som ger lite bryt. Inte dumt alls!
EFTERSMAK: Mellanlångt till långt där en god och fyllig maltighet bär upp de övriga smakerna på ett bra sätt. Kanske att man möjligtvis kan önska lite mer av Oloroso-inslaget.
HELHET: En genomtrevlig whisky med god smak och härlig Speyside-karaktär. Det är maltig, lite sirapssött, inslag av fruktkaka och med en touch av Oloroso-fat. Yummy!
Visa detta inlägg på Instagram
Notering: 251013, Sample/varuprov, Clydesdale
| [Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ] | ||
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / Instagram …och hälsa gärna på oss i whiskyklubben: ⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / |










