Ifrån den södra delen av Isle of Arran kommer denna nya Lagg Corriecravie Edition Sherry Cask Finish (2025) 55% och som faktiskt släpps just idag och är en årligen återkommande rökig whisky och en singlemalt ur destilleriets core range-sortiment. Denna utgåvan är ej åldersangiven (inofficellt ca 5-6 år) och är inledande lagrad på ex-bourbon-fat och som sedan har fått ytterligare sex månader på Oloroso-sherry-fat. Det ingående mältade kornet är hårt torvrökt (50 ppm) och av typen Concerto och där whiskyn är dubbeldestillerad (som är standard för många whiskysorter, där spriten körs igenom en destillationspanna två gånger för att öka alkoholhalten och förädla smaken).
Whiskypost baserad på en ’freebie’ och till freddeboos-bloggen inkommet sampleprov av denna whisky.
![]() ![]() ![]() |
|||
| WHISKY: | Lagg Corriecravie Edition Sherry Cask Finish (2025) 55% | ||
| STYRKA: | 55% | ÅR: 2025 | ÅLDER: NAS (inofficiellt ca 5-6 år) |
| REGION: | Isle of Arran | TYP: Singlemalt | PRIS: 599 kr |
| DESTILLERI: | Lagg Distillery | SB-ART NR: | 41754 |
| PRODUCENT: | Lagg Distillery | LEVERANTÖR: | Symposion AB |
| EJ KYLFILTRERAD: | ✔ | EJ FÄRGAD: | ✔ |
| ÖVRIG INFO: | Fattyp: Ex-bourbon + 6 mån i Oloroso-fat | ||
Mina omdömen: Lagg Corriecravie Edition Sherry Cask Finish (2025) 55%
DOFT: Maltig och ganska torvrik whisky som har inslag av torkad frukt och där det förutom en hel del inslag av röda bär av Oloroso-lagringen även bjuder på en hel del trevlig rökighet.
SMAK: Här är den breda och fylligt runda torvrökigheten ännu mer i fokus. De röda vinbären, sultanrussin har nu också fått följe av lite mer ekig bourbon.
EFTERSMAK: I bakgrunden hittas en del örtighet, svaga toner av honung, lite vitpeppar(?) och där munkänslan drar lite mer åt det sherrytorra hållet.
HELHET: En core range whisky som i mitt tycke har stor potential och som kliver fram och visar god styrka, i form av en härlig torvrökighet som trots sin kraftfull ändå upplevs som ganska rund och balanserad och där en hel del torkad frukt också kommer fram och hintar av Oloroso-faten som också bär med sig lite svagt ekiga estrar.
Ev. kommentar: Detta vill man smaka mera av! Kanske med ytterligare ännu lite mer tid på sherryfaten då jag upplever att årets utgåva har mer smak av ex-bourbon-fatlagringen… (och som är mer gul till utseendet än tidigare utgåvor och som det kan hittas bloggposter av här: 2024, 2023, 2022).
Lagg borde vara ett rökmonster.
”Med sina 50 ppm i malten, vilket är högre än nästan all Islaywhisky, så är den påfallande lättdrucken. Detta beror antagligen på att torven har brutits på den mosse i Skottland som har högst andel träd och skog i sin sammansättning – resultatet blir såklart annorlunda om man eldar med torv som består av ved, eller torv som i högre grad byggts upp av buskar och växtdelar. Smakerna i Corriecravie har den kraftiga rökwhiskyn på plats, dessa är också förstärkta av olorosofaten som den lagrats på. Trots att smakexplosionen är tryckt i botten är whiskyn ändå mjuk och behaglig. Corriecravie blir nästan en paradox. Den är ung, men ändå gammal, kraftfull, men ändå mjuk, rökig men ändå elegant.” //Symposion
Som av en händelse och till min stora glädje så har freddeboos-bloggen även fått ett litet smakprov på LAGG New Make-sprit ifrån destilleriet (sample taget 251002) och av receptet: Peated 50 ppm – 63,5%. Medföljde gjorde också ett ursnyggt LAGG-whiskyglas och en liten flaska innehållandes det rökta kornet och möjligheten att även kunna få dofta och känna lite på det. Fantastiskt kul och mycket intressant! 😀
Mina omdömen: Lagg New Make Heavily Peated 50 ppm (2025) 63,5%
DOFT: Överraskande rund men ändå ganska rejält ”fenolig” i doften (och där man kan ana en del av kornets karaktär när man jämförelsefvis sniffar på båda).
SMAK: Fenolig och med en lite ”finkelskitig” touch där den runda rökigheten är framträdande och redan nu ganska tilltalande och lite svagt oljig.
EFTERSMAK: Med ganska stor rökkaraktär och där en del finkelestrar ligger i bakkant tillsammans med en viss spritighet (63,5%) och som (naturligtvis) drar åt det råare hållet ganska mycket.
HELHET: Råsprit och New Make som har en mycket spännande karaktär och potential och där maltens rökigheten på hela 50 ppm är genomgående och (på ett bra sätt) dominant.
Ev. kommentar: Utan att ha alltför mycket på fötterna vad gällande råsprit så upplever jag att det inte finns direkt några ”offnoter” att tala om här utan att det är frågan om en välutvecklad sprit (med lite klyschigt ”tiden framför sig…”) och där de utvecklade röktonerna redan visar på hög kvalite och smak. Riktigt kul att få testa!! Och sist men inte minst, ett stort tack för den ursnygga LAGG-pins’en som nu får pryda min whiskyportfölj! 👍😀
TOTALPOÄNG: 00.00 p – Då detta är en New Make och som inte ännu har uppnått minsta whiskyålder som är på minst 3 års lagringstid så anges därför här ingen närmare betygspoäng… mer än att detta var råspritigt men ändå ”ganska gött!” 😉
Notering: 251201, Sample/varuprov, Symposion
| [Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ] | ||
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / Instagram …och hälsa gärna på oss i whiskyklubben: ⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / |












