Torabhaig Allt Gleann (The Legacy series nr 2) 46%

Isle of Skye, också känd som ”Molnön” (från fornnordiskans sky-ey), är den största ön i de Inre Hebriderna och är kanske ett av Skottlands mest ikoniska resmål. Här finns också sedan 190 år tillbaka Torabhaig, det andra whiskydestilleriet på ön och där jag via Håkan (@hawk_an.whisky) och importören Berntson Brands (@berntsonbrandsab) fått möjligheten att få smaka på några av detta destilleriets utgåvor. För min egen del är det första gången jag kommit i kontakt med denna single malt whisky och först ut av fyra olika samples blir denna Torabhaig Allt Gleann (The Legacy series nr 2) 46%.

Allt Gleann 46% | Cnoc Na Moine 46% | Cnoc Na Moine TROM 46% | Sound of Sleat 46%

Whiskypost baserad på en ’freebie’ och till freddeboos-bloggen inkommet sampleprov (2 cl) av denna whisky.

Torabhaig Allt Gleann 46% (The Legacy series nr 2)
freddeboos.se - sample/varuprov
 
 WHISKY:  Torabhaig Allt Gleann (The Legacy series nr 2)
 STYRKA:  46%  ÅR: 2024  ÅLDER: NAS
 REGION:  Isle of Skye  TYP: Singlemalt  PRIS: 799 kr
 DESTILLERI:  Torabhaig  SB-ART NR:   84251
 PRODUCENT:  Torabhaig  LEVERANTÖR:  Berntson Brands
 EJ KYLFILTRERAD:  ✔  EJ FÄRGAD:   ✔
 ÖVRIG INFO: Fattyp: Minst tre år på first fill and second fill bourbon fat, Rök i malten innan destillering, 77 ppm. Rök i whiskyn vid buteljering, 17 ppm.
Mina omdömen: Torabhaig Allt Gleann (The Legacy series nr 2) 46%

DOFT: Här anas direkt en fyllig och ganska tung och tydlig rökighet ifrån denna ljusa maltwhiskyn. Även en hel del vaniljtoner snappas också upp och där en söt och god fruktighet möter och balanserar upp. Tycker här även finns en lätt blommighet i perferin. Doften ändras inte speciellt mycket när den sista slatten får nån droppe vatten. 

SMAK: God och ganska ”clean” med en trevlig rökighet som också har en del sötma i sig tillsammans med lite askiga noter och med hintar av vanilj. Mer vanilj släpps lös med nån extra droppe vatten och det lite råa tonas ner. 

EFTERSMAK: Lång och med en maltighet som har en del ungdomliga och lite ljusare träfatsinslag i sig och med underliggande sötma. 

HELHET: En god och ganska rökbetonad whisky som också har en del trevliga fruktiga inslag. Här finns en bra balans men också en lite råare karaktär och som har en viss ungdomlighet. Personligen gillar jag detta och med en god rökighet som har potential. 

Ev. kommentar: Tål nån försiktig extra droppe vatten blir då lite rundare/vaniljigare. Tycker dock att den trevliga rökdominansen lite grann släpper taget och tappar i intensitet, vilket för min del är ett minus.

TOTALPOÄNG: 16,00 / 20,00 p

Torabhaig-smakprov Torabhaig-whisky 

Torabhaig-vertikal

Notering: 260208, Sample/varuprov, Berntson Brands

[Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ]     
 logga_freddeboos
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / Instagram

…och hälsa gärna på oss i whiskyklubben:
AWC-logga
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / 

(Visited 42 times, 1 visits today)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *