Agitator Charta 77 No 1. Negotiate Single Malt Whisky 40%

Punk på flaska! Ja, så beskriver Agitator ifrån Arboga sin senaste whisky Agitator Charta 77 No 1. Negotiate Single Malt Whisky 40% och som är framkommen via ett samarbete med det ikoniska punkbandet Charta 77 och trummisen Tommie Fagerberg, som tillika är destillatör på Agitator. Spännande!

Detta är en whiskypost baserad på en privat införskaffad slatt av denna whiskyn. (Tack Steffe! – Tjena, tjena!)

Agitator Charta 77 No 1. Negotiate Single Malt Whisky 40%
 
 WHISKY:  Agitator Charta 77 No 1. Negotiate Single Malt Whisky
 STYRKA:  40%  ÅR: 2026  ÅLDER: NAS
 REGION:  Sverige  TYP: Singlemalt  PRIS: 477 kr (50 cl)
 DESTILLERI:  Agitator  SB-ART NR:   31580
 PRODUCENT:  Agitator  LEVERANTÖR:  Agitator
 EJ KYLFILTRERAD:    EJ FÄRGAD:   ✔
 ÖVRIG INFO:  Vacuumdestillerad svensk singlemalt
Mina omdömen: Agitator Charta 77 No 1. Negotiate Single Malt Whisky 40%

DOFT: Fräscha kolanappar möter en liten parad av russin samt en del maltiga toner. Här finns, förutom en antydan av rök även en del söta nyanser och inslag av torkad frukt en ganska svag hint av vanilj. 

SMAK: Runda ekfatstoner, apelsin, torkad frukt och där också en viss maltighet kommer fram. Med en lättare rökton som ligger i bakkant. Tycker munkänslan är ganska bra men väldigt tam dock och det som bryter av lite grann är det lite kryddiga och ekfatsbeskiga som också finns här tillsammans med en ganska svag rökighet.

EFTERSMAK: Ännu lite mer av den lättare träfatsbeskan som kommer fram mer mot avslutningen. Tycker tyvärr att den redan ganska lätta (men goda) rökigheten avtar lite väl fort och hade gärna fått hänga kvar ännu en stund till. 

HELHET: En helt ok whisky som har en del trevliga nyanser att gotta sig med. Upplever whiskyn totalt sett som god och med en lätt rökig ton. Här finns en viss maltighet med lite beska stråk och inslag av torkad frukt. På minussidan hittas whiskyns låga buteljeringsstyrka på endast 40% och att rökigheten gärna hade fått varit större.

Ev. kommentar: Ett kul initiativ och definitivt en god whisky men där den förväntade vilda och ”punkiga” känslan tyvärr försvinner ganska direkt med så här pass låg alkoholhalt och när allt annat är i så pass bra balans… (ja, är det nästan för bra?). Här kunde man definitivt ha dragit på betydligt ännu mer, kanske varit betydligt mera burdus vid skärningen av spriten och släppt med lite mer av de skitiga partierna. Då hade ju detta kanske kunnat bli riktigt intressant, lite vildare och ännu ”punkigare” och inte känts fullt så lent, mjukt och mainstreamt som jag tycker hela den totala smakupplevelsen blir nu. 🤘😄

TOTALPOÄNG: 15,25 / 20,00 p

Agitator Charta 77 40% Agitator Charta 77 40%

Notering: 260330, (SAN)

[Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ]     
 logga_freddeboos
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / Instagram

…och hälsa gärna på oss i whiskyklubben:
AWC-logga
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / 

(Visited 83 times, 1 visits today)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *