Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46%

Ett år har gått och våren stundar åter och så gör även årets utgåva av Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46% ifrån det välkända och eftertraktade Campbeltown-destilleriet. Singlemalten är denna gången lagrad på 50% Bourbon-, 45% Sherry- och 5% Rumfat. (Lanseras: 9 Mars – Webblansering).

Detta är en whiskypost baserad på ett inkommet sample/varuprov (2cl) för freddeboos-bloggen.

Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46%freddeboos.se - sample/varuprov
 
 WHISKY:  Springbank 18 yo
 STYRKA:  46%  ÅR: Bottlad 2025  ÅLDER: 18 yo
 REGION:  Campbeltown  TYP: Singlemalt  PRIS: 1.639 kr
 DESTILLERI:  Springbank  SB-ART NR:   42114
 PRODUCENT:  Springbank  LEVERANTÖR:  Symposion
 EJ KYLFILTRERAD  ✔  NATURLIGT FÄRGAD:  ✔
 ÖVRIG INFO:  Fattyp: 50% Bourbon, 45% Sherry, 5% Rum, Antal flaskor: ?
Mina omdömen: Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46%

DOFT: Fräscha toner av lätt marsipan med inslag av honung och söt marmelad. Här anas också lite kustnära nyanser och en del hintar av torvrök. 

SMAK: Rund, lätt smörig med de kustnära inslagen alldeles runt knuten. Här finns en finstämd fruktighet och där de subtila röktonerna, med lätt askighet stöttar upp och fyller ut. Kanske lite mer tillbakadrag av marsipaninslaget men där lite trevlig pepprighet istället växer fram mer. 

EFTERSMAK: Medellångt till långt avslut där en del av pepprigheten är kvar och där söt honung och även lite vanilj letar sig fram längre bak. 

HELHET: En yummy Springbank-whisky med igenkänningsbar karaktär och med bra balans. Gillar hintarna av rök och det lite peppriga i den tillsammans med de lätt fruktiga inslagen. 

Ev. kommentar: Hittar personligen inte riktigt fullt ut den ”funkiga” Springbank-touchen i denna utgåvan och som ofta beskrivs skall kunnas finnas i denna whiskyn. Men riktigt gött är det i alla fall! 😉

TOTALPOÄNG: 17,25 / 20,00

Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46% Springbank 18 yo (Bottled 2025) 46%

Lite inhämtad AI-kuriosa…

Springbank 18 Years Old (Bottled 2025) är en whisky av djup komplexitet och hantverksmässig kvalitet som står som det bästa bland Springbanks vanliga sortiment. Denna version utmärker sig genom en noggrant utvald fatblandning och en karaktär som endast kan uppnås av ett helt oberoende familjeägt destilleri.

Fatkomposition och produktion: I kontrast till många tidigare utgåvor som har varit dominerade av sherryfat, har 2025-versionen en mer diversifierad karaktär:

Fatblandning: Den aktuella batchen är sammansatt av 50 % Bourbonfat, 45 % Sherryfat och 5 % Romfat. Denna kombination skapar en balanserad kombination av bourbonens sötma, sherryns djup samt en lätt tropisk ton från romfaten.

Hantverk: Springbank är det enda destilleri i Skottland som genomför hela processen på plats, från golvmaltning till buteljering. Whiskyn har varken kylfiltrering eller tillsatt färg.

Destillering: Den unika 2,5-faldiga destilleringen av whiskyn bidrar till den välkända oljiga och fylliga texturen.

Notering: 260325, Sample/varuprov, Symposion

[Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ]     
 logga_freddeboos
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / Instagram

…och hälsa gärna på oss i whiskyklubben:
AWC-logga
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠
Twitter / Facebook / 

(Visited 313 times, 1 visits today)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *