En ny kommande whisky är Ardmore 2008 Distillery Label (Gordon & MacPhail) 15 Years Old 46% som är en medelrökig single malt whisky från höglandsdestilleriet Ardmore, oberoende buteljerad av det anrika familjeföretaget Gordon & MacPhail. Whiskyn destillerades under 2008, har sedan lagrats i 15 år på noga utvalda bourbonfat och buteljerades under senare delen av 2023. Släpps: 21/5 via webblansering
Whiskypost baserad på en ’freebie’ och till freddeboos-bloggen inkommet sampleprov (2 cl) av denna whisky.
![]() ![]() ![]() |
|||
| WHISKY: | Ardmore 2008 Distillery Label | ||
| STYRKA: | 46% | BUTELJERAD: 2008 | ÅLDER: 15 yo |
| REGION: | Highlands | TYP: Singlemalt | PRIS: 949 kr |
| DESTILLERI: | Ardmore | SB-ART NR: | 42198 |
| PRODUCENT: | Gordon & MacPhail | LEVERANTÖR: | Symposion AB |
| EJ KYLFILTRERAD: | ✔ | EJ FÄRGAD: | ✔ |
| ÖVRIG INFO: | Fattyp: Bourbon Cask, Medelhårt rökt malt, ca 12-14 ppm, #Btl: 60 st (swe) | ||
Mina omdömen: Ardmore 2008 Distillery Label Bourbon Cask (Gordon & MacPhail) 15 Yo 46%
DOFT: Balanserad och underbar rökighet på denna skapelse som kommer i en god harmoni med de bakomliggande tonerna av gröna äpplen och lite ljus maltighet. Väldigt tilltalande är också de tydliga vaniljtonerna som också har en del citronzest i sig tillsammans med lite söt sockerkaka.
SMAK: Rund karaktär med ganska mjuka inslag där de fräscha citrustonerna från doften är återkommande tillsammans med en del gröna äpplen. Kanske lite mindre av vaniljen finns som kvar här och där den inledande fina rökigheten har lösts något och är inte fullt lika påtaglig. Lite större antydan av tropisk fruktighet har också tillkommit.
EFTERSMAK: Nånstans kring medellångt avslut med en viss kvarhängande dos av de medelrökiga inslagen (som jag tycker kommer tillbaka lite mer med tid) och som drar något åt det härligt askiga hållet och där man anar en del karaktär ifrån de bakomliggande ex-bourbonfaten. Tycker dock den tappar ännu lite mer av vaniljtonerna ju längre resan går, vilket ju är lite synd.
HELHET: En lätt till medelrökig rökig och ganska rund whisky som har god balans och där det finns lite go stuns i smaken och där tropisk fruktighet möter lätt rökiga inslag.
Ev. kommentar: För egen del är det de mycket goda torvrökiga inslagen och balansen av torkad frukt och det lite tropiska inslaget som också finns här som är det som är den största behållningen här. Tycker doften snudd på är kanske något bättre än smaken på denna ganska ”softa” whiskyn som jag gissar går hem hos flertalet whiskynjutare som föredrar sin whisky något lättare till medelrökig.
Ardmore 2008 – Ex Bourbon Casks
”Ardmore byggdes 1898 av familjen Teacher för att säkra tillgången på maltwhisky till Teacher’s klassiska blends. Destilleriet ligger i östra Highlands nära gränsen till Speyside, men stilen skiljer sig tydligt från mycket annan whisky från området.
Ardmore är känt för sin torvrök, som ofta är mer framträdande än hos andra Highlanddestillerier. I kombination med bourbonfat ger det en whisky där vanilj, citrus och maltighet möter en torr och elegant rökighet.
Buteljeringen ingår i Gordon & MacPhails klassiska Distillery Labels-serie, vars rötter går tillbaka till tiden då många destillerier själva inte buteljerade singelmalt. I stället överläts detta till Gordon & MacPhail medan destillerierna främst producerade whisky för blends.” //Symposion
Visa detta inlägg på Instagram
| [Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ] | ||
⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / Instagram …och hälsa gärna på oss i whiskyklubben: ⇢ Join / Follow / Connect: ⇠ Twitter / Facebook / |











