WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask 10 Yo (2015) 46%

Vid min lilla privata 5 x Cadenhead’s Original Collection-provning med samplesprover ifrån Symposion och det kommande släppet som sker nu den 20 Aug var denna WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask 10 Yo (2015) 46% whisky nr två ut att provsmakas. Bowmore-destilleriet är det äldsta lagliga på Islay-ön och grundades redan 1779 och är känt för att bevara den traditionella karaktären i varje steg av sin tillverkningsprocess. Cirka 2 miljoner liter ren alkohol produceras årligen enligt information från nätet.

En whiskypost baserad på en till freddeboos-bloggen inkommet sampleprov (2cl) av denna whisky.

WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask 10 Yo (2015) 46%
freddeboos.se - sample/varuprov
 
 WHISKY:  WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask
 STYRKA:  46%  ÅR: 2015  ÅLDER: 10 yo
 REGION:  Islay  TYP: Singlemalt  PRIS: 739 kr
 DESTILLERI:  Bowmore  SB-ART NR:   42222
 BUTELJERARE:  WM Cadenhead´s  LEVERANTÖR:  Symposion AB
 FÄRGTILLSATS:  NEJ ✅  KYLFILTRERAD:  NEJ ✅
 ÖVRIG INFO:  Fattyp: Bourbon Hogsheads
Mina omdömen: WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask 10 Yo (2015) 46%

DOFT: Tropisk fruktighet möter en del svag vanilj med inslag av ananas och kiwi(?). Här finns också en trevlig maritim nyans och där man en lättare havsbris och lite sälta. Möjligen också med en liten puff av vitpeppar i perferin. Intressant!

SMAK: Rund med inslag av fruktiga, lätt tropiska nyanser. Lite grillad ananas, vanilj, citrus och där man även kan ana en lättare rökig ton som har en liten del aska i sig. 

EFTERSMAK: Medellångt avslut som gärna hade fått trycka till lite mer men där den goda lätta rökigheten ändå hänger kvar en tid. 

HELHET: Trevlig fruktwhisky med en lätt tropisk känsla och med en liten trevlig rökighet och lätta maritima och inslag. 

Ev. kommentar: Hade nog inte gissat Bowmore på denna vid en blindprovning. Lite mer rökighet finns på min önskelista här.

TOTALPOÄNG: 16,00 / 20,00 p

WM Cadenhead´s Bowmore Bourbon Cask 10 Yo (2015) 46%(sample #2) vid 5 x VW Cadenhead´s-provningen.

Detta är för övrigt en av de 5 stycken ingående whiskys ur Cadenhead’s Original Collection-serie som släpps under samma datum, den 20 Aug och där alla har provsmakats och kan hittas här på bloggen. 

Notering: 260810, Sample/varuprov, Symposion

[Musiktips – från freddeboos-playlist – TUNGGUNG ]     
 logga_freddeboos
Join / Follow / Connect:
Twitter Facebook Instagram

…och hälsa gärna på oss i whiskyklubben:
AWC-logga
Join / Follow / Connect:
Twitter Facebook 

(Visited 159 times, 1 visits today)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *