Resultat – Whiskyafton 13 – Amnehärad´s Whisky Club

Jag kommer fortlöpande under kommande dagar att lägga upp mina egna poäng ifrån helgens mycket trevliga whiskyafton som hölls i regi av Amnehärad’s Whisky Club i helgen och där 8 st. medhavda sorter kom att provas. Som vanligt när vi smakar whisky i klubben så kördes provningen enligt upplägget ”halvt blindprov” vilket innebär att vi vet vilka 4 sorter som finns med i de båda rundorna men inte i vilka glas de finns…

awc_event_13

För närmare uppgifter angående klubbens och alla medlemmarnas totala resultat, bilder osv. ber jag att få hänvisa till vår (nya) klubbsida som finns på adressen http://www.amneharadswhiskyclub.se

Och har Du inte skapat ett bokmärke eller sparat sidan som Favorit så är det dags att göra detta nu! 🙂

För alla nya besökare här på bloggen och för dig som kanske inte har hängt med här på uppladdningen inför detta whiskyevent hittas här sort-specificeringen

Vill också passa på att här tacka alla deltagarna som var med för en åter riktigt trevlig afton med massor av skratt och mestadels goda whiskys! (möjligen nån liten besvikelse som vi hade lite större förhoppningar på)

awc_13bild2 awc_13bild3

 

awc13_omg1En liten kul detalj var att vi denna gången hade möjlighet att ställa två sorter åldersmässigt sett emot varandra för att kunna försöka, om möjligt kunna känna skillnaden. Startfältet första rundan kom därför att se ut enligt följande:

Cragganmore 15 A.D Rattray
Cragganmore 12
Tomatin 12
Tomatin 25

 

Kan ärlig säga att detta var i vårt ”halv-blindprovs-test” betydligt svårare än vad vi trodde från början… men det fanns en av oss medlemmar som lyckades med uppgiften att pricka in allihop! Behöver jag säga vem? 😛 😉 😀

Tomatin 25 lyckades alla deltagarna lista ut i vilket glas den fanns i då den har en komplexitet som verkligen står ut och med massor av härliga lager att sätta tänderna i.  Tomatin 12 var också den god även om den kändes något enklare fast också väldig prisvärd. (noterbart är att priset för den 25-åriga endast är för 35 cl)

I den andra interna duellen stod Craggamore 15 för kvällens lilla besvikelse då de flesta inklusive mig sälv upplevde den lite vass och ettrig på tungan… Cragganmore 12 har tidigare smakats vid en av de första och inledande träffarna i klubbens historia. I denna senare provningen fick den något lägre poäng men vi håller den ändå som en riktigt bra speyside-whisky.  Definitivt värd att testa om man inte tidigare har gjort det…

whiskycase

gk

runda2I vår andra blindprovs-omgång och efter att en suverän köttgryta hade intagits och som kvällens värd HGU hade komponerat, fick vi möjlighet att försöka finna och smaka på ett varuprov av Longmorn 16.

Även vår gemensamt och genom klubben inhandlade SWF-whisky Glenfarclas 2000 Vintage fanns med i denna lineupen tillsammans med Jura-whiskyn Superstition och Lowland-whiskyn Glenkinchie 12.

Longmorn-16

 

Det var också under den andra sittningen som jag och de andra hittade kvällens bästa whisky som överlag fick högst poäng av allihop och som faktiskt visade sig vara den kommande nyheten Longmorn 16 och som släpps på SB den 1 mars!

Ett givet köp och med en trevligt designad förpackning dessutom! 🙂

Tackar för visat intresse och på återseende,
för att ta del av de kommande uppdateringarna!

//Fredde

(Visited 16 times, 1 visits today)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *